ida windsurf
ida windsurf
ida windsurf
ida windsurf
ida windsurf
ida windsurf
ida windsurf
ida windsurf
ida windsurf
ida windsurf
ida windsurf
ida windsurf
picture

Kiteboard Nedir ?
Çanakkale İda Windsurf...

KITEBOARD
Kiteboard ya da diğer adıyla kitesurf, vücuda bağlı büyük bir uçurtmayı, iplerin bağlı olduğu bar (çubuk) yardımıyla kontrol edip su yüzeyinde kayılarak yapılan bir spordur. Su kayağı, snowboard, sörf, paraşüt gibi sporların bir karışımı da diyebileceğimiz kiteboard, dünyada son 20 yıldır gelişmekte olup, ülkemizde ise son 15 yıldır hızla yaygınlaşmaktadır. Sanıldığının aksine kas gücüne veya yüksek kondisyona ihtiyaç duyulmayan bu sporu başlangıç eğitimini aldıktan sonra kolaylıkla yapabilirsiniz.

Eğitim
Teori ve Uygulama

Teori ve el ayarını geliştirme ile başlayan eğitim; hava kanallı uçurtma (trainer kite) ile pratiğe dayalı, uygulamalı bir eğitimdir.(80 dk.)
Sonraki aşama, rüzgar penceresi üzerinde teori, emniyet ve bu sporun yapılabileceği uygun alanların anlatılmasından oluşmaktadır.(20 dk)

Suda Tüplü Uçurtma
Tüplü uçurtmayı kurma eğitiminden sonra, tüm güvenlik eğitimlerinin tamamlanması ve su içerisinde uçurtmayı kullanarak vücut üzerinde kayma çalışması (body dragging) gerçekleştirilir.(50dk)

Bu esnada uçurtmayı sudan kaldırmak ve uçurtmayı farklı bölgelerde kullanıp güç noktalarını keşfetmek ve anlamak için pratik yapılır.(200dk)

Uçurtma ve Board Kombinasyonu
Tamamıyla oturmuş olan el ayarının ardından, boardu kullanarak rüzgar altı sağa ve sola kaymaya başlama çalışmaları yapılır. (100dk)
Board ile rüzgar üstü rüzgar üstü seyir çalışmaları yapılır. (50dk)
Seyir şekillerini öğrendikten sonra, kontrollü olarak diğer tarafa dönüp, çıkış yapılan yere geri gelme çalışmaları yapılır. (100dk)

Yukarıdaki süreler özel ders olarak hesaplanmış olmakla birlikte, bölüm başına verilen ortalama eğitim süreleridir.